Ecopayz Sistemini Nasıl Anlarım ve İşleyişleri Nelerdir?

Ecopayz oldukça kapsamlı bir sistemi temsil eden ve PSI-Pay LTD bünyesinde işlem gören bir markanın ismi olmaktadır. FCA tarafından yetkilendirmeye sahip olarak, İngiltere merkezli bir hizmeti uluslararası alanda sürdürmektedir.

Temel olarak Ecopayz, Ecopayz adı altında yapılan işlemleri kapsamaz. Çünkü kendi içerisinde, hizmet alanına göre farklı isimlendirmeler ve bu isimlendirmelerin işlevleri bulunur. Ecocard, EcoVirtualcard ve EcoVoucher isimleri bunu en net bir biçimde karşılamaktadır. Genelde Ecocard nedir ve genel kullanımları nasıl olduğu konusunda meraklar olsa da, diğerleri de sıkça tercih edilen hizmet alanları olmaktadır.

Ecocard ve Diğer Hizmetlerin İçerikleri

Tüm hizmetler bir bireysel ya da kurumsal hesabı üzerinden yapılır. Hesabın Ecopayz hizmetindeki karşılığı EcoAccount’tur. Bu hesap açıldıktan sonra tüm hesap işlemleri, para aktarımları, çekimleri, yüklemeleri ve online işlemler buna göre yapılır. Fakat işlem metodu adını aldığı hizmetin özellikleri ve imkanlarına göre değişir. Burada da, Ecocard, EcoVirtualcard ile EcoVoucher sistemleri ön plana çıkıyor. Her birini ayrı olarak ele aldığımızda;

Ecocard Sistemi

Bu sistem, küresel alanda ödeme, alışveriş, para çekim, gönderim olanaklarını bir arada toplayan bir sisteme sahiptir. Ön ödemeli bir kart sistemini sağlayan ve içerisine yüklenen miktar kadar harcama olanağını veren bir olanaktır. Herhangi bir şekilde;

 • Bankanın haberi olmadan işlem yapabilme,
 • Parasal hareketliliklerin sadece Ecocard içerisinde görüldüğü,
 • Bankadan bağımsız bir finansal düzenin sağlandığı,
 • Güvenlik sistemlerinin ve şifreleme düzenlerinin üst düzeyde olduğu

Bir yöntem olarakta aktarılabilir. 3 farklı para birimi ile Ecocard sahibi olmak mümkündür. Ayrıca 45 farklı para birimi üzerinden işlem yapabilme fırsatını, tüm kullanıcılarına vermektedir. Çeşitli online mağazalarda ve milyonlarda alanca, harcama yapabilme imkanını vermektedir. Yurtdışı ya da yurtiçinde de kullanabilen bir özeliği bulunuyor.

Ecocard’a Başvuru

Ecocard sahibi olmak ücretsizdir ve basit bir yolu vardır. Güvenli bir şekilde ilk temel olan unsur, EcoAccount hesabı açmak oluyor. Bu hesabı açan kullanıcılar, kart sahibi olabilmek için Ecocard’a başvuru yapmalıdır. Başvuru yapılır yapılmaz 1 ile 2 gün arasında bir onaylanma süreci işlem görür. Başvurunuz onaylandığında 21 gün içerisinde size posta ile kartınız iletilecektir. Kartınızın üzerindeki bilgileri, EcoAccount hesabınıza girerek, kart aktifleştirme alanı üzerinden girerek, aktifleşme işlemini tamamlayabilirsiniz. Bunun ardından karta para yatırma seçeneklerinden aktarım yaparak, güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

EcoVirtualcard Sistemi

Bu hizmet, Ecopayz’ın diğer kollarından bir tanesidir. Ecocard nasıl kullanılır yolundan daha farklı bir sistemi yer almaktadır. EcoVirtualcard’ı genel olarak tanımlayacak olduğumuzda;

 • Tek kullanım özelliğine sahip sanal bir kart olmaktadır,
 • Doğrudan, EcoAccount hesabı ile ilişkilidir. Buradaki finansal durumlardan yararlanır,
 • Herhangi bir şeklide finansal detay ya da kişisel bilgilerinizi vermeden, online alışverişlerinizi güvenli bir şekilde yapmanız olanak sağlar,
 • Tek kullanımlık olması, kartın içerisindeki bakiye miktarı kadar harcama olanağı verir,
 • Banka hesabı ya da kredi kontrolü gibi sistemleri de içermemektedir.
 • Kartın içerisindeki bakiye bittiğinde, üzerine tekrar yükleme yapılmaz. Geçerliliğini yitirmektedir,
 • 3 farklı para birimi içinde kullanılabilir, telefon üzerinden alışverişler ya da pek çok online mağaza da kullanılabilir.

EcoVirtualcard’a Başvuru

Yine EcoAccount hesabınız üzerinden işlemler yapılmaktadır. İzlenmesi gereken temel yolda, hesabınız üzerinden Ecopayz’ın sitesi aracılığı ile EcoVirtualcard’ı seçmektir. Sonrasında EcoVirtualcard için hangi hesabı kullanacağınızı seçmeli ve bağlamalısınız. Bunun ardından para birimi seçilerek, Koşul ve Şartlar kabul edilerek, sonraki adımları takip edilip, kartı kullanabilirsiniz. Postanıza gelen bir kart değildir. Verilen bilgiler, sizin kartınızı kullanmanız için yeterli olmaktadır.

EcoVoucher Nedir?

Ön ödemeli ödeme yöntemidir. Nakit para sistemi gibi işlem görür. Bakiye miktarına göre harcama olanağını sunar. PIN kodu üzerinden ödemelerinizi yapmanızı sağladığından, güvenlidir.